زندگی نامه ابن سینا

سلام.
امروز یکم/شهریور/نود هست و تولد ابن سینا.
امروز وبلاگ من هم کارشو شروع می کنه.
به خاطر همین هم من می خوام براتون زندگی نامه ابو علی سینا رو  آپ کنم
تا شما هم باهاش بیشتر آشنا بشین.

حجةالحق شرف‌الملک شیخ الرئیس ابو علی حسین بن عبدالله بن حسن ابن علی بن سینا البخاری متولد یکم شهریور سال ۳۵۹ خورشیدی در بخارا دانشمند و پزشک و فیلسوف بود.

پدرش عبدالله از مردم بلخ بود در روزگار نوح پسر منصور سامانی به بخارا رفت و کار دیوانی پیشه کرد و در روستای خرمیثن به کار گماشته شد. در نزدیکی خرمیثن ، روستای افشنه بود. در آنجا پدرش، مادرش «ستاره» را به همسری برگزید. نامش را حسین گذاشتند.

چندی بعد به بخارا نقل مکان کردند در آنجا بود که او را به آموزگاران سپردند تا قرآن و ادب بیاموزد. پس از آن در قرآن و ادب تبحر پیدا کرد. در آن هنگام مردی به نام ابو عبدالله ناتلی به خانه شان آمد.

در آن زمان حسین نزد آموزگاری به نام اسماعیل زاهد فقه می‌آموخت و بهترین شاگرد او بودم و در بحث و جدل که شیوه دانشمندان آن زمان بود تخصصی داشت.ناتلی به او منطق و هندسه آموخت. در مدت کمی منطق را نزد او به پایان رسانید.

پس از آن به مطالعه در علم الهی و طبیعی پرداخت اندکی بعد رغبتی در فراگرفتن علم طب در او پدیدار گشت. چون علم طب از علوم مشکل به شمار نمی‌رفت در کوتاه‌ترین زمان در این رشته موفقیت‌های بزرگ بدست آورد. او بیماران را درمان می‌کردم و در همان حال از علوم دیگر نیز غافل نبودم. منطق و فلسفه را دوباره به مطالعه کرد. در این مدت کمتر شبی سپری شد که به خواب برود و کمتر روزی گذشت که جز به مطالعه به کار دیگری دست زده باشد. بعد از آن به الهیات رو آورد و با مطالعه ی مابعدالطبیعه نوشته ابو نصر فارابی، دشواری‌های این رشته بر او آسان گشت. در این زمان هفده سال بیشتر نداشت.

وقتی من وارد سال ۱۸ زندگی خود می‌شد نوح پسر منصور سخت بیمار شد، پزشکان از درمان وی درماندند. چون وی در پزشکی آوازه و نام یافته بود او را به درگاه بردند و از نوح خواستند تا او رابه بالین خود فرا خواند.

ابن سینا توانست نوح را درمان کند و در مقابل اجازه یافت تا در کتابخانه او به مطالعه پردازد. چندی پس از این ایام پدرش در گذشت و از بخارا به گرگانج خوارزم رفت.  در این هنگام اوضاع جهان دگرگون شده بود ناچار از گرگانج بیرون آمد.

پس از مدتی به ری رفت و به خدمت مجدالدوله از فرمانروایان دیلمی درآمد و وی را که به بیماری دچار شده بود درمان کرد و از آنجا به قزوین و بعد به همدان رفت و مدتی دراز در این شهر ماند و در همین شهر بود که به وزارت شمس‌الدوله دیلمی فرمانروای همدان رسید. در همین اوقات کتاب قانون را نوشت و تالیف کتاب عظیم شفا را به خواهش جوزجانی «شاگردش» آغاز کرد. چون شمس الدوله از جهان رفت و پسرش جانشین وی گردید وی وزارت او را نپذیرفت و چندی بعد او را به اتهام مکاتبه با فرمانروای اصفهان زندانی کردند.

۴ ماه در زندان بسر برد و در زندان ۳ کتاب به رشته تحریر درآورد. پس از رهایی از زندان مدتی در همدان بود تا با جامه درویشان پنهانی از همدان بیرون رفت و به سوی اصفهان رهسپار گردید. علاءالدوله فرمانروای اصفهان استاد را به گرمی پذیرفت و مقدم او را بسیار گرامی داشت و در سفر و به هنگام جنگ و صلح استاد را همراه و همنشین خود ساخت. استاد در این شهر کتاب شفاء را تکمیل کرد و به سال ۴۲۸ در سفری که به همراهی علاءالدوله به همدان می‌رفت، بیمار شد و در آن شهر در گذشت و به خاک سپرده شد.او با روش‌های متفکرانه بیماران را درمان می کرد.


نمونه ای از شعر ابن سینا:

روزکی چند در این جهان بودم

بر سر خاک باد پیمودم

ساعتی لطف و لحظه ای در قه ر

جان پاکیزه را بیالودم

با خرد را به طبع کردم هجو

بی خرد را به طبع بستودم

آتشی بر افروختم از دل

و آب دیده از او بپالودم

با هوا های حرص شیطانی

ساعاتی شادمان بنغونودم

آخر الامر چون بر آمد کار

رفتم و تخم کشته بدرودم

گوهرم باز شد به گوهر خویش

من از این خستگی بیاسودم

کس نداند که من کجا رفتم

خود ندانم که من کجا بودم


رباعی ابن سینا:

کفر چو منی گزاف و آسان نبود

محکم تر از ایمان من ایمان بنود

در دهر چو منی و او هم کافر

پس در همه دهر یک مسلمان نبود

همانگونه که خواندید ابن سینا در خوارزم «خراسان بزرگ» به دنیا آمد و در سال های پایانی عمر به همدان رفت.

پس ترک دانستن او ادعایی خنده دار و البته اشتباه است.

او بسیاری از کتاب هایش را به عربی نوشت چون می خواست که کتاب ها بعد از مدتی از بین نرود.

ابن سینا اصلا به مناطق عرب نشین سفر نکرده است. پس ادعای عرب بودنش از ترک بودنش خنده دار تر است.

ابن سینا در تاجیکستان


منابع: ویکی پدیا، کتاب ابن سینا(اسم نویسده شو یادم نمی یاد)


ارسال شده در تاریخ: سه شنبه 1 شهریور 1390 || دیدگاه ()

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد كل بازدیدها :
آخرین بازید از وبلاگ :
آخرین بروزرسانی :